Zachowek to instytucja prawa spadkowego, która ma na celu ochronę najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Nawet jeśli zostali oni pominięci w testamencie lub spadek został przepisany na inną osobę, mogą domagać się określonej części majątku – właśnie w formie zachowku.
Zachowek przysługuje:
Zachowek można dochodzić, jeśli dana osoba:
Zazwyczaj zachowek wynosi:
Przykład: Jeśli spadkodawca miał jednego syna i cały majątek przepisał w testamencie swojej partnerce, syn może żądać zachowku w wysokości 1/2 tego, co odziedziczyłby, gdyby nie było testamentu.
1.Wezwanie do zapłaty – zanim złożysz pozew, warto wystąpić do spadkobiercy z pisemnym wezwaniem do zapłaty należnego zachowku.
2. Pozew o zachowek – jeśli nie dojdzie do porozumienia, kolejnym krokiem jest złożenie pozwu do sądu cywilnego.
3.Postępowanie sądowe:
4. Wyrok sądu – po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd wydaje wyrok zasądzający określoną kwotę tytułem zachowku.
W sprawie o zachowek kluczowe znaczenie mają dowody, które pozwolą sądowi ustalić:
Przykład: Pan Marek, ojciec dwóch córek, przed śmiercią sporządził testament, w którym cały majątek przekazał jednej z córek. Druga córka, która została pominięta, może wystąpić do sądu o zachowek. Sąd ustali wartość majątku pana Marka i określi, ile córce należy się tytułem zachowku – zazwyczaj połowa wartości udziału spadkowego, jaki przypadłby jej przy dziedziczeniu ustawowym.
Roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu. Zgodnie z Kodeksem cywilnym:
Bieg przedawnienia może zostać przerwany przez:
Po przerwaniu biegu przedawnienia termin ten zaczyna biec na nowo od początku.
Jeśli roszczenie o zachowek się przedawni, dłużnik (np. spadkobierca) może uchylić się od zapłaty, powołując się na zarzut przedawnienia. Oznacza to, że sąd oddali pozew, nawet jeśli roszczenie było zasadne. Z tej przyczyny nie warto zwlekać z podjęciem kroków prawnych.
Jeśli uważasz, że przysługuje Ci zachowek – skontaktuj się z Kancelarią. Pomogę ustalić, jaka kwota Ci się należy i przeprowadzę Cię przez cały proces.
opublikowano: 15.04.2025 r.
Poniższe artykuły blogowe przybliżą Państwu zagadnienia prawne objęte opisywanym tematem. Na blogu znajdą Państwo szereg informacji i porad, które mogą okazać się przydatne w rozwiązaniu problemów prawnych.
Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnej, zindywidualizowanej porady prawnej – zapraszam do kontaktu z kancelarią.