Od dnia 26.04.2023 r. do kodeksu pracy został dodany art. 1481, który wprowadza możliwość skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.
Co istotne, urlop przysługuje wszystkim pracownikom , którzy wykonują pracę na podstawie umowy o pracę, bez względu na wymiar zatrudnienia.
Zgodnie z orzecznictwem za siłę wyższą jest uznawane wyłącznie zdarzenie charakteryzujące się trzema następującymi cechami:
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13.05.2021 r., sygn. akt V CSKP 83/21 wskazał także, że „za siłą wyższą uważa się jedynie zdarzenia zewnętrzne w stosunku do uprawnionego, a zarazem nadzwyczajne i w konsekwencji nieuchronne oraz w danym układzie stosunków niemożliwe do przewidzenia, czyli o "przemożnej" mocy oddziaływania, przed którego skutkami nie było żadnej obrony”.
Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej zachowuje prawo do 50% wynagrodzenia. Wobec tego, urlop z powodu siły wyższej jest płatny.
Wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej może być złożony przez pracownika ustnie lub pisemnie najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia, a pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy.
Źródła:Poniższe artykuły blogowe przybliżą Państwu zagadnienia prawne objęte opisywanym tematem. Na blogu znajdą Państwo szereg informacji i porad, które mogą okazać się przydatne w rozwiązaniu problemów prawnych.
Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnej, zindywidualizowanej porady prawnej – zapraszam do kontaktu z kancelarią.